12,13/11 godz.18 i 20 neues theater w MPO

Tam gdzie od lat Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania reperuje swoją flotę, już niedługo otworzy się centrum artystyczne Nowego Teatru. Neues Theater Daniela Köttera to projekt, dla którego ta sytuacja jest punktem wyjścia do artystycznej interwencji dotyczącej przedstawienia pracy i pracy przedstawiania. Hala warsztatowa staje się teatrem kilku społecznie odrębnych sposobów działania. Pięciu mechaników, piątka aktorów i reżyserka, dwóch teoretyków i jedna ekipa filmowa wykonują swoją pracę a my możemy im się przyglądać. Nowa praca niemieckiego artysty porusza kwestię paktu między teatrem a społeczeństwem. To performance, ale jego czas jest odmierzany przez kamerę na planie filmowym. Jedno ujęcie.

4-8/11 wielki gatsby w teatrze polskim w bydgoszczy

Bydgoskie przedstawienie jest o pieniądzach, jak o pieniądzach i chciwości jest "Wall Street" Stone'a. Opowiedziane szybko, kolorowo, efektownie, bez dania publiczności szansy na chwilę oddechu. A przy tym jest czymś więcej niż tylko perfekcyjnie zaprogramowaną teatralną machiną. (...) W świetnie granym spektaklu nikt nie jest tym, kim się wydaje. Miłość to poza, przerysowany gest. Poświęcenie przechodzi w karykaturę. Gatsby nabrał świat, ale skończył z kulą w czaszce. Wszystko jest wielkim oszustwem. Jak teatr, bo na koniec Zadara wprost obnaża sceniczną iluzję, nie przestając zachęcać widzów do opętańczego śmiechu. To jego najlepsze dotychczas przedstawienie.

"Anatomia oszustwa" Jacek Wakar Przekrój nr 24/13-06-2011

21,22/10 'Prolog' Czesława Miłosza, reż. Michał Zadara, Instytut Teatralny, 21,22.10, godz. 19.

Napisany w Warszawie w okresie okupacji tekst powstał na zamówienie podziemnej Tajnej Rady Teatralnej założonej z inicjatywy Bogdana Korzeniewskiego i Leona Schillera. Miał być wystawiony jako utwór poprzedzający "Akropolis" Stanisława Wyspiańskiego. Premierę w swojej reżyserii planował Schiller na otwarcie po wojnie Teatru Narodowego. Do realizacji jednak nie doszło, a sam Miłosz po latach nie skomentował ani tego dramatu, ani faktu jego odnalezienia i publikacji. Badacze jego twórczości przypuszczają, że tragedia zniszczonej Warszawy nieodwracalnie zmieniła sposób patrzenia autora na przemyślenia zawarte w "Prologu". A jest to poetycka wizja świata dotkniętego katastrofą, którego mieszkańcy zastanawiają się nad swoją przyszłością jako zbiorowość. Spektakl Michała Zadary będzie pierwszym wystawieniem dramatu Miłosza na scenie.

1514131211109 ... 1

Strona: