szapocznikow. stan nieważkości/ no gravity

Spektakl jest emocjonalnym komentarzem do życia i dzieła najważniejszej polskiej rzeźbiarki dwudziestego wieku, Aliny Szapocznikow.
Biografia artystki to z jednej strony doświadczenie getta, obozów, choroby nowotworowej, a z drugiej strony międzynarodowa kariera w dwóch systemach politycznych, oraz znajomość z najwybitniejszymi przedstawicielami kultury jej czasu. Życie jej wydaje się być nieustanną walką z przeznaczeniem, ciągle ponawianą próbą wykraczania poza wyznaczone granice, ciągłym poszukiwaniem nowych obszarów doświadczenia w życiu i sztuce.
Wysocka śledzi motywy obecne w sztuce Szapocznikow, by je przetworzyć przez medium teatru. Ten spektakl to coś więcej niż dokument teatralny, to odniesienie do jednej z najbardziej niezwykłych biografii w kulturze, obserwowanie związków między życiem a sztuką, badanie interpretacji, jakim przez lata poddawana była Alina Szapocznikow i jej dzieło, badanie tego, jak była postrzegana przez świat, w którym historię sztuki najczęściej opisywano z męskiej perspektywy.
Wypowiedź ta staje się równocześnie komentarzem do współczesnej rzeczywistości. Tym samym stara się określić, jakie są możliwości funkcjonowania dla kobiety-artystki, która z jednej strony nie chce być definiowana przez swój wygląd i swoją płeć, a z drugiej strony ma świadomość tego, że jej własna cielesność jest punktem, od którego zaczyna się każda jej wypowiedź.
Warszawska premiera: 11 kwietnia 2014r., godz. 20.30, Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Kolejne pokazy 12 i 13 kwietnia 2014r., godz. 20.30, Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Spektakl jest koprodukcją Centrali, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Teatru Polskiego we Wrocławiu
Spektakl współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patroni medialni: TVP Kultura, Program II Polskiego Radia