06/10/2015 kampania obywatelska wybieram bez hejtu

Rozpoczynamy obywatelską kampanię na rzecz poprawy języka i dyskusji w mediach oraz w internecie. Do udziału w niej zapraszamy dziennikarzy, ludzi kultury i nauki, polityków, media, partie polityczne, firmy, instytucje i organizacje pozarządowe.
Już 6 października, w 227 rocznicę zwołania Sejmu Czteroletniego, przy warszawskim Memoriale Wolnego Słowa (ul. Mysia 3) zainaugurujemy kampanię obywatelską Wybieram bez hejtu. Podczas spotkania mającego charakter konferencji prasowej głos zabiorą inicjatorzy kampanii oraz sygnatariusze Dekalogu Dobrych Wyborów.

29/08/2015 Lilla Weneda w Teatrze Powszechnym

Akcja Lilli Wenedy rozgrywa się w brutalnej, bajkowej prehistorii Polski przedchrześcijańskiej, podczas wojny dwóch mitycznych polskich plemion: Wenedów i Lechitów.
Michał Zadara osadza ten dramat w realiach XX-wiecznej historii, używając dramatu Słowackiego jako klucza do naszego obecnego, XXI-wiecznego stanu umysłu, ciągle obciążonego wydarzeniami z przeszłości.

19/06/2015 Fantazy w Teatrze Powszechnym w Warszawie

Mówi się, że główną polską wadą jest życie przeszłością, idealizowanie minionego świata, który tylko w wyobrażeniach był niedoścignionym wzorem postaw. Juliusz Słowacki w komedii satyrycznej Fantazy dokonuje rozliczenia ze światem zastanym. Akcję osadził na Podolu w początku lat czterdziestych XIX wieku. Losy bohaterów rzucone zostały na panoramę wielkiej historii - czas zaborów i okresu po powstaniu listopadowym. Kontekst burzliwej epoki nie jest tylko sielankowym rysem, ale demitologizuje wyobrażenie o rodzącej się elicie, ukazuje degradację arystokracji jako grupy społecznej. Nie wartości ducha i uczucia, ale pieniądz i wyrachowanie zajmują wówczas pierwszoplanowe pozycje w grze codzienności.

15 ... 54321

Strona: